PopulærtDP World TourSå meget tjente spillerne i DP World Tour Championship Dubai 2021

Så meget tjente spillerne i DP World Tour Championship Dubai 2021

Der blev spillet om næsten 59 mio. danske kroner i Europa Tour sæsonfinalen DP World Tour Championship Dubai med 53 deltagere.

Som de seneste år havde man ændret fordelingen, så vinderen Collin Morikawa fik hele 3 mio. $ svarende til 19,6 mio. danske kroner. Han fik også 1 mio. $ i bonus for at vinde Race to Dubai ranglisten.

Nicolai Højgaard blev flot nr. 4 hvilket gav en check på godt 2,3 mio. kr. Han rykkede otte pladser frem til en 8. plads på Race to Dubai ranglisten, hvilket derudover giver en bonus på knap en mio., så i alt tjente han 3,3 mio. kr.

Joachim B Hansen fik ca. 822.000 danske kroner for en delt 9. plads, Jeff Winther fik 460.000 for en 21. plads og Rasmus Højgaard 386.000 for en 27. plads.

Nedenfor ses fordelingen af præmiesummen i DP World Tour Championship Dubai 2021. Det er Europa Tourens officielle tal, hvor de 9 mio. $ er omregnet til € og vi har så omregnet til danske kroner.

Nr.NavnScoreDKK (744)
1Collin Morikawa-172.640.97519.648.854
2Alexander Bjork-14776.8865.780.032
Matt Fitzpatrick-14776.8865.780.032
4Nicolai Højgaard-13314.7162.341.487
Robert MacIntyre-13314.7162.341.487
6Dean Burmester-12199.2461.482.390
Rory McIlroy-12199.2461.482.390
Ian Poulter-12199.2461.482.390
9Adri Arnaus-11110.554822.522
Paul Casey-11110.554822.522
John Catlin-11110.554822.522
Joachim B Hansen-11110.554822.522
Sam Horsfield-11110.554822.522
Shane Lowry-11110.554822.522
15Thomas Pieters-1084.951632.035
16Marcus Armitage-975.355560.641
Grant Forrest-975.355560.641
Sergio Garcia-975.355560.641
Tyrrell Hatton-975.355560.641
Min Woo Lee-975.355560.641
21Thomas Detry-861.769459.561
Lucas Herbert-861.769459.561
Garrick Higgo-861.769459.561
Jason Scrivener-861.769459.561
Johannes Veerman-861.769459.561
Jeff Winther-861.769459.561
27Abraham Ancer-751.939386.426
Laurie Canter-751.939386.426
Tommy Fleetwood-751.939386.426
Rasmus Højgaard-751.939386.426
Joakim Lagergren-751.939386.426
32Christiaan Bezuidenhout-644.016327.479
Billy Horschel-644.016327.479
Martin Kaymer-644.016327.479
Adrian Meronk-644.016327.479
Patrick Reed-644.016327.479
37Guido Migliozzi-539.394293.091
Will Zalatoris-539.394293.091
39Rafa Cabrera Bello-434.772258.704
Sean Crocker-434.772258.704
Jamie Donaldson-434.772258.704
Antoine Rozner-434.772258.704
Danny Willett-434.772258.704
44Maximilian Kieffer-330.811229.234
45Richard Bland-229.931222.687
46Francesco Laporta-128.610212.858
Victor Perez-128.610212.858
48Masahiro KawamuraPar27.290203.038
49Bernd Wiesberger226.409196.483
50Justin Harding325.969193.209
51James Morrison425.529189.936
52Tapio Pulkkanen525.089186.662
WDCalum Hill24.649183.389

Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev - udsendes hver mandag

Når du har skrevet din e-mail adresse og trykket tilmeld, modtager du en e-mail, hvor du skal bekræfte din tilmelding. Du kan altid framelde dig nyhedsbrevet ved at trykke på linket i bunden af nyhedsbrevet eller sende en mail til info@19hul.dk. Vi passer på dine data - læs mere i vores persondatapolitik.

Relaterede artikler

20 mio. $ – så meget tjente spillerne i Masters 2024

Man er ikke med i Masters for pengenes skyld, og på Augusta National taler man helst ikke om det. Men ikke desto mindre er...

Er der “gummiarm” i dansk golf?

Dansk golf er i rivende udvikling - altså når vi selv skal sige det. Dog forekommer det mig, at når danske golfspillere endelig kommer...

De fem nyeste artikler på 19hul.dk