25-årige Smilla Tarning Sønderby vandt den første udgave af MCB Ladies Classic – Mauritius, og er nu dobbelt vinder på Ladies European Tour. Se højdepunkter fra finalerunden i videoen ovenfor.
Smilla Sønderby, Celina Sattelkau og Casandra Alexander delte føringen i -9 efter den 2. af de 3. runder, og de tre spillede sammen i førerbolden.
Med en birdie på sidste hul, hvor hun nåede greenen i to på par-5 hullet, gik Smilla Sønderby finalerunden i -5, og hun vandt i -14 foran Kajsa Arwefjäll og Casandra Alexander i -13. Sidstnævnte med en eagle på sidste hul.
Anna Zanusso blev nr. 4 i -11, mens Celina Sattelkau sluttede på en delt 5. plads i -10.
Der blev spillet på Constance Belle Mare Plage – Legend Course, som Kim Boje har besøgt og skrevet om på 19hul.dk.
Smilla Sønderby havde sin mor Kirsten som caddie i sin anden sejr på LET:
– Det var så dejligt at have mor med mig. Det minder mig om junior dagene, hvor hun var caddie for mig, men vi har ikke gjort det siden dengang. Det var så dejligt, sagde Smilla efter sejren. På 18. hul kendte hun ikke stillingen, så det var først efter birdien, at det gik op for hende, at det var for at vinde turneringen.
Den første sejr var KPMG Women’s Irish Open 2023, hvor hun gik finalerunden i -10, og derefter vandt i omspil med en eagle.
75 spillere i +1 eller bedre klarede cuttet. Så Cecilie Finne-Ipsen i +4, Sofie Kibsgaard i +5 og Amalie Leth-Nissen i +18 missede desværre cuttet.
Cecilie Nielsen rejste forgæves
Cecilie Nielsen var første reserve og rejste til Mauritius, men ingen trak sig og den lange rejse var, om ikke forgæves, så i hvert tilfælde ikke med en plads i feltet.
Der blev spillet om 400.000 €, hvoraf vinderen Smilla Sønderby fik 60.000 € svarende til 450.000 danske kroner.
MCB Ladies Classic – Mauritius, resultat



