PopulærtDP World TourFlest top-10 placeringer på Europa Touren

Flest top-10 placeringer på Europa Touren

Da Lee Westwood blev delt nr. 10 i BMW International Open var det hans 165. top-10 placering i 540 Europa Tour turneringer.

Et imponerede antal men 25 fra Colin Montgomerie, som med 190 er ham der har haft flest top-10 placeringer på Europa Touren. Montgomerie har spillet 638 Europa Tour turneringer i karrieren.

Colin Montgomerie – Foto: golfsupport.nl
Tiger har haft 94 top-10 placeringer

Tiger Woods er ikke på listen, og heller ikke medlem af Europa Touren. Med majors, WGC turneringer mv. har han dog spillet 157 Europa Tour turneringer, hvoraf han har vundet de 41 og 94 gange er han sluttet i top-10. Det svarer til, at han i næsten 60 % af sine turneringer er sluttet i top-10, og han har vundet 26 % af alle sine tællende turneringer på Europa Touren!

Ernie Els topper på verdensplan

Ernie Els indtager 10. pladsen med 145 top-10 placeringer i 371 Europa Tour turneringer. Det svarer til, at han er sluttet i top-10 ved næsten fire ud af ti turneringer.

I april opnåede Ernie Els sin top-10 placering nr. 300 i turneringer, som har været tællende til verdensranglisten, siden den blev indført i 1986. En imponerende rekord, som det ikke ligger lige for, at andre vil opnå de kommende år.

Ernie Els – Foto: golfsupport.nl

I skemaet nedenfor ses spillerne med flest top-10 placeringer i Europa Tour turneringer samt Thomas Bjørn og Tiger Woods. Derudover har vi tilføjet antal tællende sejre og turneringer.

Listen er opdateret den 24. juni 2019.

Nr.NavnTop-10Top-10 % SejreSejrs %Turneringer
1Colin Montgomerie19029,8314,9638
2Bernhard Langer18335,7428,2512
3Seve Ballesteros18137,25010,3486
4Nick Faldo16937,9306,7446
5Lee Westwood16530,6244,4540
6Sam Torrance16423,2213,0706
7Ian Woosnam16228,1295,0576
8Miguel Angel Jiménez16123,0213,0699
9José María Olazábal15128,9234,4523
10Ernie Els14539,1287,5371
Thomas Bjørn10920,5152,8533
Tiger Woods9459,94126,1157
Thomas Bjørn – Foto: golfsupport.nl

Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev - udsendes hver mandag

Når du har skrevet din e-mail adresse og trykket tilmeld, modtager du en e-mail, hvor du skal bekræfte din tilmelding. Du kan altid framelde dig nyhedsbrevet ved at trykke på linket i bunden af nyhedsbrevet eller sende en mail til info@19hul.dk. Vi passer på dine data - læs mere i vores persondatapolitik.

Relaterede artikler

20 mio. $ – så meget tjente spillerne i Masters 2024

Man er ikke med i Masters for pengenes skyld, og på Augusta National taler man helst ikke om det. Men ikke desto mindre er...

Er der “gummiarm” i dansk golf?

Dansk golf er i rivende udvikling - altså når vi selv skal sige det. Dog forekommer det mig, at når danske golfspillere endelig kommer...

De fem nyeste artikler på 19hul.dk