Den amerikanske Ryder Cup kaptajn Keegan Bradley har valgt sine seks Captain’s Picks (wild cards), og han har ikke valgt sig selv til holdet som spillende kaptajn. Han fokuserer på rollen som kaptajn, men ville have udtaget sig selv, hvis det var bedre for holdet.
De seks udvalgte er Sam Burns, Patrick Cantlay, Ben Griffin, Collin Morikawa, Justin Thomas og Cameron Young.
De direkte kvalificerede er Scottie Scheffler, J.J. Spaun, Xander Schauffele, Russell Henley, Harris English og LIV Golf spilleren Bryson DeChambeau.
Rasmus Højgaard har kvalificeret sig til det europæiske hold. Kaptajn Luke Donald offentliggører sine seks Captain’s Picks (wild cards) i ugen efter Omega European Masters tidligst den 1. september.

I kvalifikationen sluttede Keegan Bradley som nr. 11, og nogle vil mene, at han pt. er blandt de 12 bedste spillere. Men han har set bort fra sig selv for at fokusere på rollen som kaptajn.
I forhold til kvalifikationen har han valgt nr. 7, 8, 9, 14, 15 og 16. Han har således forbigået Maverick McNealy, sig selv, Brian Harman og Andrew Novak der sluttede mellem nr. 10 – 13, men han er ikke gået meget længere ned på listen end en 16. plads.
Ser vi på verdensranglisten er 12 af de 14 bedste amerikanere på holdet. Keegan Bradley på 11. pladsen er 8. bedste amerikaner på verdensranglisten, mens Maverick McNealy på 19. pladsen er 11. bedste, men de to er så ikke på holdet.
Der er fire rookies på det amerikanske hold med J.J. Spaun og Russell Henley blandt de kvalificerede samt Ben Griffin og Cameron Young blandt Captain’s picks.
Bradley fokuserer på at være kaptajn
Keegan Bradley sagde på onsdagens pressemøde, at han for nogen tid siden tog beslutningen om, at han ikke selv ville spille. Og de seneste 48 timer er der ikke ændret på holdet, så de seneste dages rygter om, at han havde udtaget sig selv, var således ikke rigtige.
– Det var en meget svær beslutning. Jeg vil sige, at der var et tidspunkt tidligere i år, hvor jeg ville spille, men de her spillere markerede sig, og spillede sig på holdet. Det er noget jeg er meget stolt af, og noget jeg håbede på, sagde Keegan Bradley og uddybede senere, at man ikke kunne vide, om han selv ville være på holdet, hvis det var en anden kaptajn.
– Man arbejder hårdt for at komme på holdet, men jeg blev valgt til et job. Mit ultimative mål fra starten har været, at blive den bedst mulige kaptajn. Og det er sådan jeg føler det. Hvis vi nåede til et punkt, hvor jeg følte holdet var bedre med mig som spiller, så ville jeg være det. Jeg gør det, som jeg mener er bedst for holdet, og jeg er 100 % sikker på, at det er det rigtige valg med disse seks spillere på holdet.
Uanset hvor dybfølt Keegan Bradley mener det eller ej, så får han sendt et signal til sine spillere om, at de seks udvalgte er udvalgte til opgaven, fordi de er de bedste.
De 6 kvalificerede amerikanere er:
- Scottie Scheffler
- J.J. Spaun
- Xander Schauffele
- Russell Henley
- Harris English
- Bryson DeChambeau
De næste på listen er:
7. Justin Thomas
8. Collin Morikawa
9. Ben Griffin
10. Maverick McNealy
11. Keegan Bradley
12. Brian Harman
13. Andrew Novak
14. Cameron Young
15. Patrick Cantlay
16. Sam Burns
17. Wyndham Clark
18. Lucas Glover
19. Akshay Bhatia
20. Chris Gotterup
USA Ryder Cup kvalifikation USA, resultat



