Det internationale hold var foran 10½ – 7½ mod USA inden de 12 singler i Presidents Cup 2026, men USA endte med en stor sejr på 17 – 13. Det er 11. gang i træk, at USA vinder Presidents Cup, som det internationale hold kun var vundet én gang. Se højdepunkter fra singlerne i videoen ovenfor.
USA vandt tre af de første 5 singler, men det internationale hold med Tom Kim over Wyndham Clark og Sungjae Im med 3 & 1 over Sam Burns vandt to af de 5.
USA var bedst i de sidste tætte matcher
Men i de sidste 7 singler var USA bedste med seks sejre og en delt match mellem Nick Taylor og Russell Henley. Tre af matcherne blev vundet på 18. hul med 1 op af USA, så det var en tæt afslutningen på den re-designede Medinah i Chicago, USA.
Med 5 singler tilbage på banen stod der 12½ – 12½, og USA var oppe i 2, det internationale hold var foran i 1 match, mens de sidste 2 var lige.
USA vandt 4½ point i de sidste 5 singler, så de vandt sessionen 9½ – 2½ for en samlet amerikansk sejr på 17 – 13.
Scheffler viste stort sportsmanship
Flere blandt publikum kunne ikke sig for at komme med dumme tilråb. Også midt i Nico Echavarrias tilbagesving på 14. hul, hvilket resulterede i et skævt drive, og hans modspiller Scottie Scheffler skældte tilskueren ud ved at påtale, at man ikke skulle gøre det.
De de nåede greenen gav Scheffler et næsten 10 meter putt for par til Echavarria. Scheffler havde stadig et birdieputt for at vinde hullet, men han missede så de delte hullet og Scheffler. Scheffler var 3 op inden 14. hul og endte med at vinde 2 & 1.
USA vandt for 11. gang i træk
Siden starten i 1994 har det internationale hold kun vundet i 1998, og man delte i 2003. USA har vundet 11 gange i træk siden 2004 og 14 gange i alt.


