Sydafrika med Christiaan Maas i spidsen udbyggede føringen, mens det danske herrelandshold er nr. 6 i inden finalerunden af VM for klubhold / Eisenhower Trophy. Danskerne er dog seks slag fra top-3 på Tanah Merah Country Club i Singapore, så det bliver svært at få medaljer med hjem.
Danmark var nr. 13 i par efter 1. runde, og nr. 5 efter en flot 2. runde i -8. 36 lande spiller fire runder slagspil, hvor de to bedste af tre slagspilscores tæller som holdets score.
Claes Borregaard var bedste dansker med -1 i tredje runde, mens Kristian Hjorth Bressum og Oscar Holm Bredkjær begge var rundt i par. Med en holdscore i -1 faldt de kun én plads tilbage til en 6. plads, men mens de torsdag var ét slag fra en delt 2. og 3. plads, så er de nu seks slag fra medaljerne.
Sydafrika var for anden dag i træk dagens bedste, og fredag med -12 så de nu fører i -26 foran Australien og Mexico i -15. England er nr. 4 i -12 foran Frankrig i -11- Danmark deler 6. pladsen i -9 med Thailand.
For anden dag i træk gik de forsvarende mestre USA -5, men efter +6 i 1. runde er de kun nr. 14 i -4. De stiller ellers med stærkt hold bestående af Ethan Fang og Preston Stout, der er nr. 3 og 4 på amatørernes verdensrangliste, samt US Amateur vinderen Mason Howell.
WATC herrer – Eisenhower Trophy – hold, leaderboard
Individuelt er sydafrikanske Christiaan Maas, der er nr. 6 på amatørernes verdensrangliste, suverænt bedst i -19 foran Michael Mjaaseth fra Norge og Declan O’Donovan fra Australien i -9. Oscar Couilleau fra Frankrig er nr. 4 i -8. Der er to fra Sydafrika i top-5, da Daniel Bennett er nr. 5 i -7.
Oscar Holm Bredkjær er delt nr. 7 i -6, Kristian Hjorth Bressum nr. 33 i par og Claes Borregaard nr. 57 i +4 blandt de 108 spillere.
WATC herrer – Eisenhower Trophy – individuelt, leaderboard

Danmark vandt i 2018 og fik sølv i 2010
Danmark har vundet Eisenhower Trophy en enkelt gang, og det var i 2018 med Nicolai Højgaard, Rasmus Højgaard og John Axelsen på holdet.
Det næstbedste danske resultat var i Argentina 2010, hvor Joachim B Hansen, Lucas Bjerregaard og Morten Ørum Madsen fik sølvmedaljer. Dengang vandt Joachim B Hansen den individuelle turnering.




