Nogle professionelle golfspillere rejser rundt i en autocamper, som de bor og sover i. Justin Rose har de seneste fem sæsoner haft en stor autocamper (RV), som bliver kørt med rundt til turneringerne på PGA Tour, men det er ikke her han sover. Det fortæller han om i Golf.com videoen ovenfor.
Justin Rose sover således ikke i autocamperen, der er indrettet som et privat træningscenter, hvor han han kan trække sig tilbage og forberede sig før og efter runden. Det fortæller han meget mere om i videoen ovenfor.
Det er en dyr løsning, og en større investering for en spiller som Justin Rose. Men med de præmiepenge, som er i professionel golf, så kan det også hurtigt være en god investering.
13 PGA Tour sejre, OL guld og sejre på alle kontinenter
46-årige Justin Rose har vundet 13 gange på PGA Tour, og 11 på DP World Tour heriblandt US Open 2013 og to WGC turneringer der tæller på begge tours.
Hans seneste PGA Tour sejr var Farmers Insurance Open 2026 i februar. Han har ikke vundet på DP World Tour siden Turkish Airlines Open 2018, men spiller også primært i USA.
Justin Rose vandt Order of Merit 2007 på DP World Tour og FedExCup’en i 2018. Han vandt guld ved OL 2016 i Rio, og han er én af ganske få der har vundet på alle seks førende tours og alle kontinenter, hvor der spilles golf. Han har været nr. 1 på verdensranglisten i sammenlagt 13 uger i 2018 og 2019.


