Udover den store præmiesum på 9 mio. $ i Europa Tour sæsonfinalen DP World Tour Championship – Dubai, så var der også en ekstra bonus til top-8 på Race to Dubai ranglisten.

Collin Morikawa fik 1 mio. $ for at vinde ranglisten i 2021, mens der var 150.000 $ svarende til næsten 1 mio. danske kroner til Nicolai Højgaard, der blev nr. 8 efter en flot 4. plads i sæsonfinalen, som blev vundet af Morikawa.

Den samlede bonus var på 3 mio. $ i 2021, hvilket er noget mere end de 1,25 mio. $ i 2020, men mindre end 5 mio. $ i 2019.

Ingen bonus til Jon Rahm

Et krav for at få del i bonussen er, at man deltager i sæsonfinalen. Verdensetteren Jon Rahm, der vandt turneringen i 2017 og igen i 2019, fravalgte at deltage for i stedet at bruge noget kvalitetstid med familien. Hans bonusbeløb udbetales ikke, men de øvrige rykker ikke frem.

Nedenfor ses fordelingen af den 3 mio. $ store bonus i 2021.

.
.

DP World Tour Championship – Dubai, resultat

Nr.Navn$DKK (Kurs 654)
1Collin Morikawa1.000.0006.540.000
2Billy Horschel600.0003.924.000
3Jon Rahm400.0002.616.000
4Matt Fitzpatrick250.0001.635.000
5Tyrrell Hatton225.0001.471.500
6Min Woo Lee200.0001.308.000
7Paul Casey175.0001.144.500
8Nicolai Højgaard150.000981.000
I alt 3.000.00019.620.000
Collin Morikawa – Foto: golfsupport.nl

Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev - udsendes hver mandag

Når du har skrevet din e-mail adresse og trykket tilmeld, modtager du en e-mail, hvor du skal bekræfte din tilmelding. Du kan altid framelde dig nyhedsbrevet ved at trykke på linket i bunden af nyhedsbrevet eller sende en mail til info@19hul.dk. Vi passer på dine data - læs mere i vores persondatapolitik.