Man skal ikke sælge skindet før bjørnen er skudt, men Europa er godt på vej mod en knusende stor sejr ved Ryder Cup 2025 på Bethpage Black. USA var favoritter, men Europa har været suverænt bedst i alle de første fire sessioner.
Europa var de første nogensinde til at vinde de første 3 sessioner på udebane, og nu er rekorden på 4 i træk. Det er svært at sige, hvad der er gået galt for USA, men Europa spiller bare markant bedre.
Scottie Scheffler og Bryson DeChambeau mod Tommy Fleetwood i 2. match var den første, der blev færdigspillet. Og ikke uden drama efter DeChambeaus caddie, Greg Bodine, så ud til bevidst at ville provokere Justin Rose på 15. hul, da han gik meget tæt på ham, før han skulle putte. Men Rose sendte ham væk, og holede derefter puttet inden DeChambeau holede sit putt for at forlænge matchen. Det blev diskuteret efterfølgende, også med indblanding af vicekaptajn Francesco Molinari. Om det var bevidst eller ubevidst chikane skal vi ikke dømme, men Europa var bedst, og vandt 3 & 2.
Justin Thomas og Cameron Young spillede mod Rory McIlroy og Shane Lowry. De var lige efter for-ni, men Europa vandt 14. og 18. for en sejr på 2 op, og en samlet føring på 10,5 – 3,5 til Europa.

Der var mange grimme tilråb mod Lowry og McIlroy. Det var ikke kønt, og adskillige gange forsøgte Justin Thomas at få tilskuerne til at dæmpe sig. Set udefra påvirkede det måske Justin Thomas mere, end det påvirkede Lowry og McIlroy. Det var ikke kønt, men det var det heller ikke altid under Ryder Cup 2018 i Paris og 2023 i Rom, hvor undertegnede hørte en del uskønne tilråb. Sådan bør det ikke være, men sådan er det ved Ryder Cup og andre store sportsbegivenheder.
De to sidste matcher var lige inden 18. hul, og det gav lidt håb om en lidt mere spændende søndag. De færreste europære vil dog nok heppe på USA, selvom et mere lige opgør giver mere spænding i singlerne.
Jon Rahm og Sepp Straka var 1 op efter 16 huller mod J.J. Spaun og Xander Schauffele, men en birdie-birdie afslutning af J.J. Spaun gav en amerikanske sejr på 1 op, så de reducerede til 4,5 – 10,5.
I den sidste match mellem Sam Burns og Patrick Cantlay mod Tyrrell Hatton og Matt Fitzpatrick, kom Europa 1 op efter 9 huller, men de var lige efter 14 og også efter 17. hul. Der blev lavet birdies på de sidste 5 huller i træk og Europa vandt 1 op efter Tyrrell Hatton afsluttede med en birdie. Dem lavede han fire af i træk på de sidste huller, og det efter han kom med på afbud, da Viktor Hovland fik en skade i nakken.

Som Xander Schauffele forklarede i et interview efter runden, så er banen opsat relativt let, men det er kun europæerne der laver birdies, mens amerikanerne kæmper med spillet.
Ryder Cup sendes direkte på V Sport Golf og streamingtjenesten Viaplay Premium. Søndagens singler sendes også på TV3 Sport, mens der er ekstra kanaler på Viaplay. Læs mere i denne artikel eller på 19hul.dk/tv.



