Claes Thrane Borregaard fra Smørum Golfklub er udtaget til St Andrews Trophy, hvor Kontinentaleuropa spiller mod Storbritannien og Irland.
Der er 9 spillere på hvert hold, og de første 6 er udtaget for Kontinentaleuropa. De tre sidste udtages efter denne uges EM.
De seks udtagne spillere er:
- Gunnlaugur Arni Sveinsson (Island)
- Tim Wiedemeyer (Tyskland)
- Hugo Le Goff (Frankrig)
- Sergio Jimenez Romero (Spanien)
- Alfons Bondesson (Sverige)
- Claes Thrane Borregaard (Danmark)
St Andrews Trophy spilles i år på Real Club de la Puerta de Hierro i Madrid, Spanien den 24. og 25. juli.
Begge dage spilles fire foursomes om formiddagen. Den første dag er der otte singler om eftermiddagen, mens der den anden dag er ni singler om eftermiddagen.
Borregaard har endnu ikke haft debut på landsholdet
Claes Thrane Borregaard har aldrig været en del af DGU’s landshold. Men efter en række flotte sejre og top-5 resultater på college for Kennesaw State i Georgia, USA har han siden midten af maj været bedste dansker på amatørernes verdensrangliste. Han er nr. 108 i denne uge.
I mandags blev Claes Thrane Borregaard for første gang udtaget til et landshold, da han uden at være i bruttotruppen er udtaget til herrernes hold-EM, som spilles fra den 8. – 12. juli.
Som afslutning på sit college-ophold kvalificerede Claes Thrane Borregaard sig som eneste dansker til college-finalen NCAA DI Men’s National Championship, der blev vundet af Michael La Sasso.
I sidste uge blev han nr. 5 da Benjamin Poke vandt ECCO Tour turneringen Søllerød Championship.
St Andrews Trophy skifter til ulige år
Kontinentaleuropa med Jacob Skov Olesen på holdet vandt 16 – 9 sidste år. St Andrews Trophy spilles egentlig kun hvert andet år, men nu to år i træk, da man skifter til ulige år.
Walker Cup, hvor USA spiller mod Storbritannien og Irland, skifter til lige år, så der er Walker Cup i både 2025 og 2026.
St Andrews Trophy blev spillet første gang i 1956
St Andrews Trophy spilles for 35. gang i år, og det traditionsrige opgør for de bedste amatører blev spillet første gang i 1956 på Wentworth.
Storbritannien og Irland har vundet 26 gange, mens Kontinentaleuropa blot har vundet 7 gange. Det blev uafgjort i 2016.
Kvinderne spiller i denne uge
Der er tilsvarende opgør for drenge (Jacques Léglise Trophy), kvinder (Vagliano Trophy) og piger (Junior Vagliano Trophy).
Vagliano Trophy og Junior Vagliano Trophy spilles i denne uge, hvor Emma Bunch og Marie Madsen er med i Vagliano Trophy på Royal Hague Golf & Country Club i Holland.
Der er link til leaderboards på 19hul.dk/leaderboards
