Ikke kun Luke Donald og hans hustru Diane men også spillerne, har været aktive i valget og designet af Ryder Cup tøjet.
Det er der mere om i videoen ovenfor, for det er selvfølgelig vigtigt, at spillerne kan præstere på højeste niveau.
Og det må fungere med Loro Piana, for Team Europa har spillet i deres tøj siden Ryder Cup 2016. Først på en 2-årig aftale for 2016 på Hazeltine og 2018 i Paris, men nu har man spillet i Loro Piana tøj ved de seneste fem Ryder Cups.
Loro Piana er dyrt og eksklusivt
Team Europe spiller i tøj fra det italienske luksusmærke Loro Piana, hvilket de har gjort siden 2016. Det er et eksklusivt brand kendt for det tidsløse design og gode materialer. Men det er også meget meget dyrt med bomulds-poloer til mere end 5.000 kr. (for én polo), og derfor er det ikke så kendt i brede kredse.
Loro Piana blev grundlagt i 1924, men siden 2013 har den franske LVMH koncern været hovedaktionær. LVMH er forkortelsen for LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, som ejer en lang række brands


